top of page
coté01.jpg

Conference Committees

Tagnit-Hamou, Arezki_edited.jpg

Conference Chair

Arezki Tagnit-Hamou
Université de Sherbrooke, Sherbrooke, QC, Canada
Organizing Committee
Martin Cyr, Université de Toulouse, Toulouse, France

Arezki Tagnit-Hamou, Université de Sherbrooke, Quebec, Canada
Cédric Patapy, Université de Toulouse, Toulouse, France

Richard Gagné, Université de Sherbrooke, Quebec, Canada
Gabriel Samson, Université de Toulouse, Toulouse, France
Julie Hot, Université de Toulouse, Toulouse, France

Chantal Brien, Université de Sherbrooke, Quebec, Canada
Aghiles Begriche, Université de Sherbrooke, Quebec, Canada
​Deep Tripathi
, Université de Sherbrooke, Quebec, Canada
Steering Committee
Claude Bédard, Euclid Chemical, QC, Canada
Martin Cyr, Université de Toulouse, Toulouse, France
Benoit Fournier, Université Laval, Québec city, Canada
Richard Gagné, Université de Sherbrooke, Sherbrooke, QC, Canada
Terence Holland , Concrete Terry LLC, OH, U.S.A
Kamal Khayat, Missouri U of Science &
Technology, MO, U.S.A
Pierre-Claver Nkinamubanzi, NRC-CNRC, Canada
Charles Nmai, Master Builders Solutions Admixtures LLC, OH, USA

Arezki Tagnit-Hamou, Université de Sherbrooke, QC, Canada

Honorary Advisory Committee

V. Mohan Malhotra, Consultant, Ottawa, ON, Canada
Nelu Spiratos, Prodexim International Inc., Brossard, QC, Canada
International Scientific Committee
 

Ahmed Loukili, École Centrale de Nantes, France

Alejandro Durán-Herrera, Universidad Autónoma de Nuevo León, Mexico

Ammar Yahia, Université de Sherbrooke, Canada

Antonio Telesca, Basilicata University, Italy

Caijun Shi, Hunan University, China

Caroline Talbot, Euclid Chemical, QC, Canada

Daman Panesar, University of Toronto, Canada

Dimitri Deneele, Université Gustave Eiffel, France

Emmanuel Roziere, Ecole Centrale de Nantes, France

Eric Garcia-Diaz, IMT Mines Alès, France

Fernando Martirena, Universidad Central de las Villas, Cuba

Fragkoulis Kanavaris, ARUP, UK

Francisca Puertas, IETcc-CSIC, Spain

Frank Winnefeld, EMPA, Switzerland

Harald Justnes, SINTEF, Norway

Jean-Martin Lessard, Université de Sherbrooke, Canada

John Provis, University of Sheffield, UK

Josée Duchesne, Université Laval, Canada

Karen Scrivener, EPFL, Switzerland

Kimberley Kurtis, Georgia Institute of Technology, USA

Konstantin Sobolev, University of Wisconsin-Milwaukee, USA

Loïc Divet, Université Gustave Eiffel, France

Luca Sorelli, Université Laval, Canada

Luigi Coppola, UNIBG, Bergamo, Italy

Maria Juenger, University of Texas at Austin, USA

Marta Palacios, Instituto de Ciencias de la Construcción Eduardo Torroja (IETcc-CSIC), Spain

Masoud Hosseinpoor, Université de Sherbrooke, Canada

Mohamed Bassuoni, University of Manitoba, Canada.

Mohammed Sonebi, Queen’s University, Belfast, UK

Nicolas Roussel, Université Gustave Eiffel, France

Ousmane Ahmat Hisseine, McMaster University, Canada

Prannoy Suraneni, University of Miami, USA

R. Douglas Hooton, University of Toronto, Canada

Siham Kamali-Bernard, Institut National des Sciences Appliquées (INSA-Rennes), France

Rachida Idir, CEREMA, France

Robert J. Flatt, ETHZ, Switzerland

Thomas Matschei, RWTH Aachen University, Germany

Vlastimil Bilek, VSB, Czech Republic

William Wilson, Université de Sherbrooke, Canada

Wolfram Schmidt, BAM Berlin, Germany

coté01.jpg
bottom of page